University of Minnesota Duluth
 
 
myUMD | Search | People | Departments | Events | News

 Department of Human Resources & Equal Opportunity

Home
Benefits
Calendar
Employment
Events
Forms
Orientation
Policies
Services
Training
Wellness
Workers' Comp

Outstanding Service Award Recipients (2012-2013)

Outstanding Service Awards have been developed to recognize the significant contributions of employees with Civil Service and
Academic Professional/Admninistrative (P&A's that do not hold faculty rank) appointments.

group pic

Continuous Service Award

Jill Bergman
Executive Office & Administrative Specialist
Department of Civil Engineering
(Nominated by Eshan V. Dave)

Nancy Burley
Program/Project Specialist
Office of Executive Vice Chancellor for Academic Affairs
(Nominated by Timothy Holst and Gerald Pepper)

Sharon Cripe
Executive Office & Administrative Specialist
Labovitz School of Business & Economics
Dean's Office
(Nominated by Kjell R. Knudsen)

Joan Erickson
Personnel Specialist
Office of Vice Chancellor for Finance and Operations
(Nominated by John L. King and Mike Seymour)

Mary Mingo Gallet
Program Associate
Career Services
(Nominated by Julie Westlund)

Wendy Jo Larrivy
Associate Administrator
Chancellor’s Office
(Nominated by Lucy Kragness)

Tami Lawlor
Program Associate
Master of Tribal Administration and Governance Program
UMD American Indian Studies
(Nominated by Tadd M. Johnson and Timothy Holst)

Claudia Martin
Tutoring Center Coordinator
Supportive Services Program
(Nominated by Paul Treuer)

Julie Smith
Executive Office & Administrative Specialist
Department of Biomedical Sciences
(Nominated by Wendy Schwartz and Lynne Bemis)

Corbin J. Smyth
Associate Vice Chancellor
Office of Vice Chancellor for Student Life
(Nominated by Jeni Eltink)

Brian Turk
Assistant Director
Office of Admissions
(Nominated by Scott Schulz)

RaeAnn Williams
Principal Operations/Student Services Specialist
School of Fine Arts
(Nominated by Sherise Morgan)


Project Award

Logistical and Onsite Support for Overlapping Conferences
(Nominated by Sharon Moen)

Judy Zomerfelt
Executive Office & Administrative Specialist
Minnesota Sea Grant College Program

UMD Teen Enterprise 2012 – Youth Entrepreneurship Camp
(Nominated by Karen Haedtke)

Sandi Larson
Program/Project Specialist
Center for Economic Development

Jennifer Pontinen
Coordinator
Center for Economic Development

Elaine Hansen
Director
Center for Economic Development

Richard Braun
Assistant Business Development Specialist
Center for Economic Development

June 2012 Flood
(Nominated by Christine Lovejoy)

Brett deFoe
Building & Grounds Worker
Facilities Management

Drew Martin
Building & Grounds Worker
Facilities Management

Sam McDuff
Building & Grounds Worker
Facilities Management

Gerald Matson
Senior Building & Grounds Worker
Facilities Management

Barb Pierson
Principal Building & Grounds Supervisor
Facilities Management

Benjamin Thalhuber
Building & Grounds Worker
Facilities Management

Honorable Mention:

Steve Wolner
Building & Grounds Worker
Facilities Management


© 2014 University of Minnesota Duluth
The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer.
Last modified on 03/12/14 04:12 PM
University of Minnesota Campuses
Crookston | Duluth | Morris
Rochester | Twin Cities | Other Locations